הסטוריית הנייר וסוגים שונים של מוצרי נייר

על הסוגים השונים של מוצרי נייר שמקיפים אותנו, יצרניות הנייר הגדולות בארץ, קצת על ההיסטוריה של הנייר וסוגיית הנייר הממוחזר.

מוצרי נייר מלווים את חיינו בכל אשר נלך, אם מדובר בנייר לכתיבה, נייר מעוצב, נייר לציור, ניירות ממותגים למשרדים ועוד. בישראל קיימות מספר חברות גדולות המייצרות נייר, כאשר הגדולה והמוכרת מביניהן היא כמובן נייר חדרה שלה מספר חברות בת והיא פעילה גם בתחום הקרטונים. יחד עם זאת, לא כולם יודעים שקיימת גם חברה נוספת המייצרת נייר בשם שניב, והיא היצרנית השנייה בגודלה בישראל של נייר גולמי. שניב ממוקמת באופקים והיא חברה שומרת שבת. ב – 2006 החלה לפעולה גם כיצרנית של מוצרים מוגמרים בתחום הביתי והמוסדי.

קצת על ההיסטוריה של הנייר

הנייר עצמו הומצא במצריים בשנת 3,500 לפנה"ס והופק תוך כדי שימוש בגומא פפירוס. בתחילת המאה השנייה לספירה החל ייצור של נייר גם בסין ובמאה ה- 13 הגיע הנייר גם לאירופה בחסות האימפריה המוסלמית שייבאה את הידע הסיני למערב. עד סוף המאה ה – 18 שימש הנייר בעיקר אמנים, ולכן תהליך הייצור שלו היה ארוך וסיזיפי. רק בסוף המאה הומצאו לראשונה תהליכי ייצור שאפשרו ייצור המוני של הנייר ומכאן הכול היסטוריה...

מוצרי נייר משרדיים וממותגים

כאן מדובר במשפחה שלמה של מוצרים המיועדים לשימוש משרדי ולכן נהוג להזמין אותם בכמויות גדולות לדוגמה, ניירות צילום וניירות למדפסת, פנקסים (כולל פנקסי חשבוניות וקבלות), גלילי נייר טרמי, מעטפות אטומות בסיליקון המאפשרות לשמור על תוכן המעטפה בצורה הרמטית וגם מעטפות מרופדות עם ריפוד פנימי של בועות ("פצפצים") איתן ניתן לשלוח רכיבים עדינים כמו דיסקים ורכיבי אלקטרוניקה.

את מוצרי הנייר המשרדיים אפשר גם למתג באמצעות הלוגו של החברה וכך ליצור רושם טוב יותר אצל הלקוחות שלא מקבלים סתם מעטפה או נייר. המיתוג נותן יותר אופי, במיוחד אם הלוגו הינו צבעוני ובולט לעומת הלבן המשעמם של הנייר עצמו.

כמובן שחשוב לזכור שככל שמזמינים כמויות גדולות יותר, כך המחיר פר יחידה יורד, ולכן כדאי לבדוק מראש את התקציב המשרדי ולהזמין בהתאם על מנת לחסוך בעלויות. מרבית הספקים גם רושמים באתרי האינטרנט שלהם את המחירים של היחידות השונות, כך שקל יותר ואף רצוי לבצע השוואת מחירים.

קיימת גם קטגוריה נוספת של מוצרי נייר לתעשייה כמו למשל גלילי קרטון מעוגלים, סדיני נייר לרופאים ובתי חולים, מגבות נייר לתאי שירותים ועוד. למגוון מוצרי נייר >>

נייר מעוצב

מוצרי נייר מעוצבים כגון מפיות, הזמנות לאירועים, כרטיסי ברכה, סרטים לקישוט, קונפטים, מדבקות ועוד. בתחום זה ישנם פיתוחים מעניינים מאוד בשנים האחרונות, לדוגמה :

  • נייר זרעים : נייר שבתוכו זרעים ניתנים לשתילה. מתנה נהדרת לאורחים באירוע או כהזמנה.
  • נייר תות : נייר בעבודת יד העשוי מצמח התות נייר. מתאים למגוון של שימושים שונים כגון ציור והדפסי אומנות, כתיבה והדפסה, ספרים ושימורי רסטורציה, קליגרפיה ואפילו אהילים למנורות.
  • אוריגאמי : בשנים האחרונות גובר השימוש באומנות האוריגאמי היפנית, בעיקר בתחום הננו-טכנולוגיה , בו משתמשים בתכונות האוריגאמי ליצירת מודלים תלת ממדים מתקפלים

נייר ממוחזר

מוצרי נייר ממוחזרים כמו מחברות, כרטיסיות ודפים הפכו להיות פופולאריים יותר ויותר בשנים האחרונות, זאת לאחר שהמודעות לשמירה על הסביבה הלכה וגדלה והעולם החל להבין שלא יוכל להמשיך בכריתת העצים ללא אבחנה (כיום נכרתים מעל שני מיליארד עצים בשנה עבור תעשיית הנייר!!). את הנייר הממוחזר מייצרים בתהליך מיוחד שבמהלכו מרסקים נייר ישן או משומש בתוך מים ונוצרת עיסה נוזלת. את העיסה הנוזלית הזו פורשים על רשת ייבוש ולאחר מכן מקלפים את הנייר הממוחזר מן הרשת.

מן הסתם, כאשר נייר ממוחזר עובר תהליכי מחזור נוספים איכותו יורדת. לכן, אם רוצים לשמור על איכותו של הנייר, לרוב מערבבים נייר חדש עם נייר ישן. כמו כן, תהליך מחזור הנייר אינו ידידותי ב – 100% לסביבה מכיוון שחלק מחברות המחזור (אם כי לא כולן) משתמשות כחלק מתהליכי ההלבנה גם בכימיקלים שונים אשר עלולים לזהם את הסביבה. זאת בנוסף לתהליכי השינוע וההובלה המזהמים גם כן.